Sıkça Sorulan Sorular

1MOVİ EVİNİN TEMELİ NASIL OLACAK?
Ürünlerimizin alt şasesi güçlendirilmiş çelik bir karkasdır. Bu rijit yapı evlerimiz için aynı zamanda temel görevi görmektedir. Bu sebepten dolayı ürünlerimizde statik açıdan solid betonarme temel ihtiyacı bulunmamaktadır.

Evin yerleşeceği alanda zemininizin tesviye edilerek düzeltilmesi bizim ürünümüzü konumlandırmamız açısından yeterlidir.

Bu şekilde imara açık olmayan bölgelerde Belediyelerce istenmeyen sabit betonarme temel imalatı yapma zorunluluğu ortadan kalktığı için evimizin yerel idarelerce kabul edilebilirliği kolaylaşacaktır.

Ancak evinizin zemin ile ilişkisini kesmek ve bunu bir miktar yukarıda konumlandırmak isterseniz bu durumda size önerebileceğimiz basit ve ekonomk münferit ayak sistemlerini kullanabilirsiniz.
2MOVİ EVİ İZNİ NASIL ALINACAK?
Eğer arsanız imarlı ise Movi evinizin ruhsat ve iskan işlemleri için alışıldık betonarme yada kagir yapılardaki süreçlerin aynısı uygulanmaktadır.

Eğer yeriniz tarla, bağ, bahçe statüsünde imarsız bir bölgede ise böyle bir yerde inşa edeceğiniz hiçbir yapı yasal olarak legal olmayacaktır. Ancak ürünlerimizin gerektiğinde taşınabilir olması, konumlandırılması için sabit betonarme temeller gerektirmemesi , arazi yapısını kalıcı olarak bozmaması ve doğa ile uyumlu estetik yapıları sebebiyle bir avantaj taşımaktadır.

Bu tip ürünler için genel eğilim Belediyelere ödenecek usulsüzlük para cezalarına karşılık yapının yerinde kalmasına tölerans gösterilmesi yönündedir.

Burada uygulanması gereken temel yöntem Belediyelerle yapıcı bir ilişki kurulması yönünde olmalıdır.

Herhangi bir şikayet yada başka aksi bir durum olmadığı sürece evinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Olumsuz bir durumda ve gerek halde evinizi hiçbir zarar görmeksizin aynı gün başka bir yere taşıyabilir olmanız da para kaybı riskinizi sıfıra indirmektedir.

Bu durumda dilerseniz evinizi kendi yerimizde muhafaza edebilir yada adınıza belli bir sürede üçüncü kişilere satışını da yapabiliriz.
3MOVİ EVİNİN ISI İZOLASYONU NASILDIR?
Standart şantiye konteynerleri ısı izolasyonu açısından çok zayıf yapılardır. Ancak Movi evi ısı izolasyonu açısından çok güçlendirilmiş bir yapıya sahiptir. Bunu sağlamak için alt şasemizde betopan altında 4 cm. kalınlıkta karbonlu EPS mantolama plakaları kullanılmaktadır. Üst şasemizde alçıpan üzerinde yine 4 cm. kalınlıkta karbonlu EPS mantolama plakaları kullanılmakta onun üzerinde ise yine 4 cm. kalınlıkta ısı izolasyonlu poliüretanlı çatı paneli bulunmaktadır. Dış duvarlarımızda yine 4 cm. kalınlıkta ısı izolasyonlu poliüretanlı cephe panelleri ile oluşturulmaktadır. Eğer iklimsel şartlar gerektiriyorsa alt şaselerimizde kullanılan EPS plakaların yoğunluğunu artırarak yada XPS malzeme kullanarak, Üst şaselerimizde de yüksek yoğunluklu taş yünü kullanarak daha yüksek standartta ısı izolasyonu değerlerine ulaşmak mümkündür.
4MOVİ’ NİN EVİ ELEKTRİK, SU TEMİNİ ve PİSSU GİDERİ NASIL SAĞLANIR?
Eğer yeriniz imarlı değilse ve iskanınız yoksa bu durumda abonelik açtırmanız zor olacaktır.

Su teminin sondaj ile sağlamanız gerekmektedir. Bunun devamında Elektrik idaresinden tarımsal sulama amaçlı abonelik başvurusu yapmanız mümkündür.

Ancak bazı durumlarda Elektrik hatlarının mevcut arsanıza uzak olması durumunda Elektrik temini çok yüksek bedellere ulaçabilmektedir. Bu halde dilerseniz Güneş enerjisinden elektrik elde etmek mümkündür. 1KVA lık bir enerji sizin a plus buzdolabı, led ekran tv, led aydınlatma armatürleriniz, cep telefonu ve dizüstü bilgisayar şarj vs. gibi temel ihtiyaçlarınız için yeterli olacaktır.

4 güneş paneli, 4 akü ve invertörden oluşan bu sistem çok rahat bir şekilde Movi evinize imalat sırasında monte edilebilir.

Sıcak su teminide yine gün ısı sistemiyle yapılabilir.

Eğer evinizde çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima, şofben vs. gibi yüksek enerji sarfiyatı gerektiren ürünler kullanmak istiyorsanız bu durumda 5 KVA kapasiteli bir güneş enerjisi sistemi kurmanız gerekecektir.

Pis su drenajı için eğer kanalizasyon hattı bulunmuyorsa geçirimli yada geçirimsiz fosseptik imalatı en uygun çözüm olacaktır. 4 mt. Yükseklikte 100 lük büzlerden oluşturulmuş bir düşey borulama sistemi ve üzerine konulacak konik baca ve kapak bunun için en pratik ve ekonomik yöntemdir.

Movi evinin içerisindeki bütün elektrik, pissu ve temiz su hatları sıva altı olarak bitirilmiş ve çalışır vaziyettedir. Sizin sadece evinize dışarıdan bağlantılarını yapmanız yeterli olacaktır.
5MOVİ EVİ NEDEN DİĞER KONTEYNERLERDEN PAHALI?
Ürünümüzün taşıyıcı konstrüksiyonu standart konteynerlerden 2.5 kat daha ağırdır. Bu yapınızın hem ömrünü artırmaktadır ve hemde statik açıdan daha sağlam bir ürün olması sebebiyle sıfır deprem riski taşımakta ve gerek halde çok katlı üretime yada teras kullanımına izin vermektedir.

Ayrıca ısı izolasyon değerleri yine standart konteynerlere göre 4 kat daha artırılmış durumdadır. Bu haliyle ürün ev konforuna yakın ısı izolasyonu sağlamaktadır.

Ürünlerimizin tamamında standart olarak evlerde ve villalarda kullanılan ortanı üzerinde kalitede inşaat malzemeleri kullanılmaktadır. Nihai olarak size sunulan ürün artık bir konteyner değil aslında taşınabilir, estetik ve konforlu bir evdir.

Bu unusrların tamamını üzerinde barındıran ürünümüz doğal olarak maliyetlerin yükselmesi sebebiyle standart konteynerlere kıyasla ekonomik olarak daha pahalıdırlar.

Fakat ürünümüzü standart konteynerlerle kıyaslamak hiçbir şekilde mümkün değildir. Evlerimizi tecih ettiğinizde standart bir konteynerden tamamen farklı özelliklerde bir konuta sahip olacaksınız
6MOVİ EVİ PREFABRİK EVDEN PAHALI MI?
Prefabrik ve Konteyner yapılark teknolojik olarak biribirinden farklı ürünlerdir.

Prefabrik yapılar her nekadar demontabl bir yapıda olsalar dahi sökülme ve yeniden başka bir yere kurulma halinde eski yerlerinde kalan ve yerine taşınamayacak malzemeler içerir. Ayrıca panel ve taşıyıcı profil sistemleride her yeniden kurulma esnasında belli oranlarda fire verir. Yani prefabrik ürünler konteynerler gibi tam mobil ürünler değildir. Prefabrik ürünler kurulumu için bir betonarme temel sistemine ihtiyaç duyar. Bu haliyle hem imarsız bölgelerde kurulumu halinde belediyelerce konteyerlere göre daha az tölerans gösterilen yapılardır. Hemde yüksek miktarlı temel imalat maliyetlerini gözönüne almanız gereken yapılardır. Prefabrik barınma alanları tıpkı standart tip konteynerlerde olduğu gibi şantiyeler için üretilmiş yapılardır. Bu yapıların standart haliyle kullanımı konforsuz ve estetik olmayan ürünler ortaya çıkarmaktadır. Prefabrik yapıları estetik VE konforlu hale getirmek teorik olarak mümkündür. Ancak bu yapıları Movi evi ile eşdeğer özelliklerde bir ürün haline getirdiğinizde maliyet olarak muhtemelen Movi evi maliyetini geçecektir. Ayrıca standart prefabrik üreticileri size teklifleri kapsamında sınırlı düzeyde bir hizmeti kapsamları içine alırlar. Kalan işleri sizlerin ek zaman ve para harcayarak yapmanız gerekmektedir.

Bu sebeple prefabrik ürün seçerken teklif kapsamında nelerin olduğunu, sizin yapacağınızı ek işlerin zaman ve maliyet olarak sizden ne götüreceğini baştan çok iyi etüd etmelisinizdir.
7MOVİ EVLERİ DİĞER KONTEYNER ÜRÜNLERE GÖRE NEDEN DAHA PAHALI?
Movi Mobil evleri diğer konteyner yapılara sadece taşınabilir olması sebebiyle benzerlik göstermektedirler. Movi evlerinde kullanılan malzemelerin tamamı orta sınıf üzeri villalarda kullanılan ürünlerle eşdeğer nitelikler taşımaktadır. Bu özellikleriyle hem dayanıklılık ve hemde estetik açıdan çok büyük farklılıklar göstermektedirler. Yapısal olarak konteyner özelliği taşımakla birlikte tümüyle bir sabit yapının konfor ve kalitesine sahiptirler.
8MOVİ EVİ TERAS ve SUNDURMASI NASIL OLABİLİR?
Movi evi için istenildiği taktirde yine mobil olacak şekilde konteynerden imal edilen teras ve sundurma sistemleri kullanılabilir .

Bu ürün yine çelik taşıyıcılı olup alt karkası üzerine fırınlanmış emprenye edilmiş masif çam dan mamül zeminde deck uygulaması yapılır. Üst karkası üzerinden tek kat trapez sac yağmur suyu drenajını sağlamaktadır. Üst karkas alt yüzüne ise yine dekoratif olarak fırınlanmış emprenye edilmiş masif çam dan mamül zeminde deck uygulaması yapılır.

Bu şekliyle hem fonsiyonel, hem mobil ve hemde estetik olarak yapıyla uyumlu bir teras ve sundurma sistemi oluşturulmuş olur.
9MOVİ EVİ ÇATISI OLMALI MI?
Konutlarda çatı hem fonksiyonel ve hemde estetik unsurlardır. Fonksiyoneldir. Yağmur sularını yapıdan uzaklaştırır ve yapıya ısı izolasyonu sağlar.

Estetiktir. Doğru ve yerinde tasarlandığında yapıya güzellik kazandırır. Çatısızı bir konut düşünülemez. Movi evlerininde aslında bir çatısı vardır. Ancak bu çatı dışarıdan görülmeyen gizli bir çatıdır. Yağmur suyu izolasyonunu ve ısı izolasyonunu sağlayarak bu şekliyle fonksiyonel görevini yerine getirmektedir.

Konteyner yapılar mimari ve estetik açıdan aslında dışarıdan görünen oturtma çatılara uygun yapılar değildirler. Özgün kübik karakteristikleri gizli çatıya daha uygundur. Ancak çok soğuk iklimlerde konumlanmaları gerekirse fonksiyonel sebeplerle ek ısı izolasyonu sağlamak amacıyla oturtma çatı yapılması halinde mimari olarak doğru özümlerin oluşması için azami bir hassasiyet şarttır.

Firmamız genel itibarıyla imalatlarını fabrikasında yapan ve montajı sahada minumum sürelerde bitirerek teslim eden çalışma prensibiyle çalışmaktadır. Oturtma çatılar yerinde imalat gerektiren bir proses olduğu için tarafımızdan maalesef yapılmamaktadır. Böyle bir talep olması halinde ürününüze uygun oturtma çatı tasarımı tarafımızdan yapılabilir .Ancak böyle bir çatının imalatını ürün montajı bittikten sonra lokal ustalara ayrıca yaptırmanız gerekecektir. Gerek halde imalat için teknik destek yine firmamız tarafından sunulabilmektedir.
10MOVİ EVİNİN NAKLİYESİ ve ÜRÜN MONTAJI KİME AİTTİR?
Movi eviniz fabrikamızda tarafımızdan yüklenir. Ancak fiyatlarımız yükleme dahil fabrika teslimidir.

Zira ürünün gönderileceği lokasyonun fabrikamıza uzaklığına ve nakliye aracı sayısına bağlı olarak nakliye fiyatları değişiklik göstermektedir. Bu durum nakliye dahil fiyatlama yapmamıza engeldir.

Evlerimiz bitmiş vaziyette kullanıma hazır halde modül olarak gönderilir. Yerinde sadece modüllerin birleştirme işlemi yapılır. Montaj işlemi 2-3 saat içerisinde tamamlanır. Montaj İstanbul içi fiyata dahildir. İstanbul dışı işlerde ekibin giderleri fiyata ayrıca dahil edilecektir.

Yakın mesafelerde nakliye hiyap tipi kendinden vinçli araçlarla yapılabilir. Ancak uzak mesafelerden bu durum ekonomik olmaktan çıkar. Bu durumda ürünleri kamyon veya tır ile nakledip yerinde vinç ile indirmek daha ekonomik olacaktır.

Ürünümüzün montajı için önemli konulardan bir tanesi de montajın yapılacağı yere tır, kamyon ve vinç girişinin mümkün olmasıdır.
11MOVİ EVİNİN ZEMİN – TEMEL HAZIRLIKLARI ve FOSSETPTİĞİ KİM TARAFINDAN YAPILACAKTIR?
Movi evinin konulacağı zemindeki tesviye çalışmaları, basit temel uygulamaları ve fosseptik imalatları tarafınızdan yapılmalıdır.

Ancak İstanbul içerisinde gerek halde bu işlerin tarafımızdan da üstlenilmesi mümkündür. İstanbul dışındaki işelerde bu imalatların firmamızca üstlenilmesi sizin açınızdan ekonomik olmayacaktır.
12MOVİ KONTEYNER EVİ ve PREFABRİK ARASINDA NE FARK VARDIR?
Movi konteyner evi üretimi fabrikada yapılır ve bir bütün halinde nakliye edilir. Birden fazla konteynerden imal edilen Movi evlerinde her bir konteyner modülü yine fabrikada üretilerek bir bütün halde arazinize nakledilirek Sadece bu ana modüllerin birleştirme işlemi yerinde yapılır.

Prefabrik yapılarda ise taşıyıcı karkas sistemleri, dış ve ara bölme panelleri fabrikada üretilir. Ürünlerin tamamının montajı sabit yapılarda olduğu gibi sahada yapılır. Sistem yapısı gereği kalıcı bir temel oluşturulması, ısı izolasyon, çatı, dış ve ara bölme duvarların iç yüzlerinin giydirilmesi, seramik, boya, elektrik ve sıhhi tesisat işleri, kapı ve mutfak, vestiyer gibi sabit mobilya imalat ve montajları, Dış kapı ve pencere doğramaları gibi aklınıza gelebilecek bütün inşai kalemlerin yerinde yapılmasını zorunlu kılar.
13KONTEYNER ÇEŞİTLERİ NERLERDİR?
Genel olarak Movi konteyner evlerini 2 ayrı kategoride değerlendirebiliriz.

• Yük taşımacılığında kullanılan DNS20 ve DNS40 olarak adlandırılan konteynerler: Bunlar standart olarak 6,00 mt. veya 12,00 mt. Uzunlukta, 2,40 mt. Genişlikte ve 2,40 mt. yükseklikte çelik taşıyıcılı ve sac panellerden oluşan kutulardır. DNS40 konteynerlerde ayrıca high cube adı verilen modellerinde 2,90 mt. yükseklikte ürün temini mümkündür.Sistemler konut sektöründe fabrika şartlarında modifiye edilerek kullanılabilir hale getirilmektedir.
• Konut sektöründe kullanılan konteynerler: Bunlar ihtiyaca göre projelendirilen bu sebeple boyutları konusunda esnek yapılar olmakla birlikte tır üzerinde 1 seferde ve tek parça halinde taşınabilmesinin sağlanması amacıyla maksimum 10,00 mt. Uzunlukta, 3,00 mt. Genişlikte ve 3,00 mt. Yükseklikte üretilmesi uygun olan yine çelik taşıyıcılı ve muhtelif panel sistemlerinden oluşan yapılardır.
14NEDEN PREFABRİK YERİNE MOVİ KONTEYNER EVİ TERCİH ETMELİYİM?
Prefabrik yapılar üretim teknikleri ve teknolojileri açısından bakıldığında sabit konutlardan çok büyük farklılıklar göstermemektedirler. Sabit konutlara kıyasla tercih sebebi oluşturmalarının nedeni ekonomik olmalarıdır.

Konteyner yapılar ise fabrikada üretilen ve bir bütün olarak getirilip yerinize konulan yapılardır. Prefabrik yapılara göre avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür.

• Konteyner yapılar için temel oluşturmak şart değildir.
• Konteyner yapılar imar olmayan araziler için mobil olmaları sebebiyle tercih sebebidir.
• Konteyner yapılarda yerinde inşa süresi sözkonusu değildir. Bu sebeple sahada inşai faaliyet gerektirmez ve montaj ekiplerinin barınma, ulaşım gibi konuları çözmek zorunda kalmazsınız.
• Konteyner yapılarda sı ve su izolasyonları fabrikada kontrol altında yapılır. Bu sebeple ileride işçilik montaj hatalarından kaynaklanan sorunlarla karşılaşmazsınız.
• Konteyner yapılar her türlü gerek ve ihtiyaç halinde tekrar yüklenerek dilediğiniz başka bir yere taşınabilir. Böylece prefabrik yapılardaki demontaj ve tekrar montajdan kaynaklanan süre kaybı, ciddi malzeme zaiyatları ve ek işçiliklerin getireceği maliyetlerden etkilenmezsiniz.
15NEDEN KALICI YAPI YERİNE MOVİ KONTEYNER EVİ TERCİH ETMELİYİM?
• İmalat süresi çok hızlıdır.
• Kurulumu çok hızlıdır.
• Ruhsat gerektirmez.
• Mobil olması sebebiyle imar olmayan bölgelerde kullanıma uygundur.
• Daha ekonomiktir.
16MOVİ MOBİL EVLERİNİN BÜYÜKLÜĞÜ NEDİR?
Movi mobil evleri Prefabrik evlerde olduğu gibi dilediğiniz büyüklükte ve size özel projelendirilebilmektedir. Taşınabilir villa özelliğinde olan Movi Mobil evleri Fabrika şartlarında imal edilir ve 1 den fazla konteynerden oluşması durumunda taşınan hazır konteynerler arsanızda birleştirilir.
17MOVİ MOBİL EVLERİNİN STANDART PLANLARI MI VARDIR?
Movi Mobil evleri için size sunabileceğimiz paket planlar bulunmakla birlikte sistemin hedef konsepti size uygun projenin üretilmesi şeklindedir.
18MOVİ MOBİL EVİNİ İSTEDİĞİM GİBİ TASARLAYABİLİR MİYİM?
Movi mobil evleri tamamen size özel olarak dilediğiniz büyüklükte ve ihtiyaç halinde çok katlı olarakta tasarlanabilmektedir.
19MOVİ MOBİL EVLERİNİN FİYATI NEDİR?
Mobil evleri için prefabrik evlerde yada tip konteyner yapılarda olduğu bir fiyat standadı oluşturmak mümkün değildir. Bunun ana sebebi alınacak hizmetin çeşitliliği ve seçilecek malzemelerin farklılığıdır. Genel bir fiyat skalası vermek mümkün olmakla birlikte kesin teklif fiyatı ancak projelendirme sonrası netleşebilmektedir.
20MOVİ MOBİL EVİNİ NEREYE KOYACAĞIM, ARSA TEMİNİNİ NASIL YAPABİLİRİM?
Movi Mobil evlerini dilerseniz sahibi olduğunuz imarlı yada imarsız bir arsaya koyabilirsiniz.Arsa teminini müşterimiz sağlamalıdır. Biz dilerseniz Movi evi taleplerinize uygun arsanın seçimi konusunda size yardımcı olabiliriz.
21MOVİ MOBİL EVİ TEMELİ NASIL OLMALIDIR?
Mobil movi evleri Prefabrik villa ve prefabrik evlerde olduğu gibi bir temel sistemine ihtiyaç duymaz. Kutu şeklinde modiler sistemlerin birleşmesinden oluşması sebebiyle her bir kutunun tabanı aslında bir temel görevi görmektedir. Bu sebeple zeminin sadece düzeltilmesi yeterlidir. Movi evinin doğal zeminden bir miktar yükseltilmesi gibi bir özel talep olması halinde kutu profil yada bordür ile imal edilecek basit konstrüksiyon sistemler yada pabuçlar üzerine oturtulabilir. Dilendiği taktirde bu hizmet tarafımızdan sunulmaktadır.
22MOVİ EVİ KANALİZASYONU NEREYE BAĞLANACAK?
Movi Taşınabilir evinizi koyacağınız yerde kanalizasyon sistemi varsa iç tesisatı hazırlanmış sistemi bu kanalizasyon hattına bağlayabilirsiniz. Eğer kanalizasyon sistemi bulunmayan bir bölgedeyseniz bu durumda geçirimli bir foseptik oluşturulması ve sistemin buna bağlanması gerekmektedir. Dilendiği taktirde bu sistemin oluşturulması konusunda teknik destek tarafımızdan sağlanabilmektedir.
23MOVİ MOBİL EVİ ELEKTRİK ENERJİSİNİ NASIL TEMİN EDEBİLİRİM?
Eğer Movi Mobil villanızı koyacağınız bölgede abonalik alabileceğiniz bir olanak yoksa paket olarak hazırladığımız hibrit enerji sistemlerini kullanabilirsiniz. Bu sistemler dilerseniz güneş enerjisi panelleri, dilerseniz rüzgar tribünleri veya dilerseniz güneş ve rüzgar kombine edilmiş şekilde kurulabilir.
24MOVİ MOBİL EVİ KULLANMA SUYU TEMİNİNİ NASIL YAPABİLİRİM?
Eğer bulunduğunuz yerde kullanım suyu aboneliği sağlamanız mümkün değilse. Bu durumda sondaj yada su deposu kullanarak su temini sağlayabilirsiniz. Sondaj alternatifi için suyun basınçlandırılarak sisteme verilmesi için sahada elektrik zorunluluğu bulunmaktadır.

Depo alternatifinde su deposunu uygun bir yüksekliğe konumlandırarak cazibe ile basınçlandırarak sisteme su verilmesi mümkündür.
25MOVİ MOBİL EVİ ISITMA ve SOĞUTMA SİSTEMİ NASIL KURABİLİRİM?
Movi mobil evleri ısıtma ve soğutma sistemleri için uygun çözüm split klimalardır. Ayrıca kış şartlarında doğal gaz temini mümkün olmayan yerlerde ısıtma için kuzine, şömine yada soba alternatifleri düşünülebilir.
26MOVİ MOBİL EVİ ÇATISI OLACAK MIDIR?
Movi mobil evlerinin teknik olarak ısı izolasyonu veya yağmur suyu drenajı için bir çatı ihtiyacı bulunmamaktadır. Mimari olarak tercih edilmesi halinde kullanılabilir.
27MOVİ MOBİL EVİ YAĞMUR YAĞDIĞI ZAMAN İÇERİ SU ALIR MI?
Movi taşınabilir evleri kapalı bir kutu sistemiyle imal edilmektedir. Bu sebeple suyun içeriye girme riski yoktur.
28MOVİ MOBİL EVİNİN YAZ ve KIŞ ŞARTLARINDA ISI İZOLASYONU NASIL SAĞLANIR?
Movi konteyner evlerinin dış cephe ve iç ara bölme duvarları Poliüretanlı sandviç panel kullanılarak yapılmaktadır. Bu panellerin mukavemeti yüksek oldğu gibi ısı ve ses yalıtım değerleri yüksektir. Ayrıca bakteri üretmez, paslanmaz ve sudan etkilenmez. Yanmazlık derecesi geliştirilmiştir. EPS Panellere göre 4 kat daha yoğun olan poliüretan panellerimiz 40 dansite yoğunluktadır. Yanmazlık sınıfı B2 s2 d0 ( TS-EN-13501-1 ) dır.
29MOVİ MOBİL EVİ DEPREME DAYANIKLI MIDIR?
Movi konteyner evleri taşıyıcı sistemi tümüyle çeliktir. Ayrıca dış cephe ve ara duvarlarımız içi ve dışı metal plakadan oluşan ve yine taşıyıcı özelliği buluna sandviç panellerdir. Bu sebeple tam bir kutu prensibiyle çalışan yapılar depreme karşı sıfır risk taşımaktadır.
30MOVİ MOBİL EVİ İÇERİSİNDE NELER VAR?
Movi Mobil evini dilerseniz bavulunuzu alıp içerisine hemen yerleşiminize hazır olarak size göre tasarlanmış şekilde satın alabilirsiniz.

Bu hizmeti alternatif olarak düşünebileceğiniz prefabrik evlerde ve diğer alternatif konteyner yapılarda bulmanız mümkün değildir.
31MOVİ MOBİL EVİ MOBİLYALI MIDIR?
Evet dilerseniz mobilyalı olarak size özel dizayn edilebilmektedir.
32MOVİ EVİ ALIRKEN SİZDEN HANGİ HİZMETLERİ ALABİLİRİM?
Movi mobil evi alırken aşağıdaki hizmetlerden ihtiyacınız olanları opsiyonel olarak seçebilir ve bu hizmetleri bizden alabilirsiniz.

• Veranda imalatı
• Depo imalatı
• Alte teras imalatı
• Üst teras imalatı
• Üst terasa çıkış merdiven imalatı
• Teras, veranda , merdiven korkuluk imalatı
• Prekast temel sistemi imalatı
• Prekast temel önü ahşap kapama imalatı
• Pileli sineklik imalatı
• Pencere parmaklık imalatı
• Movi Mobil evi tefriş ( mobilya, perde, aydınlatma elemanları vs. temini )
• Hibrit enerji temini ( rüzgar ve güneş enerjisi )
• Güvenlik sistemi ( kamera izleme, laser bariyer algılama ve uyarı ihbar sistemleri )
• Yıllık konut Sigortası
33MOVİ EVLERİNİN PEYZAJ DÜZENLEMELERİNİ BİZ Mİ YAPIYORUZ?
Movi evlerinin Peyzaj düzenlemesini siz kendiniz yapmalısınız. Biz bu konuda yardımcı olamıyoruz.
34MOVİ EVLERİ GÜVENLİĞİNİ NASIL SAĞLAYABİLİRİM?
Movi evleri güvenlik sistemini 3G telefon sinyalinin ve elektrik enerjisinin bulunduğu her yerde kamera, lazer bariyerli algılama ve bunlara bağlı ihbar sistemleriyle kurabilirsiniz.

Tehlike anında ihbarlar cep telefonunuza ve Movi evinizin bağlı bulunduğu polis merkezine anında iletilebilmektedir.
35MOVİ EVLERİ İÇİN SİGORTA YAPTIRMALI MIYIM?
Movi evinizi her türlü riske karşı konut sigortası ile güvence altına almanızı öneriyoruz. Konut sigortası zaman zaman kampanyalarımız kapsamında size hediye edilmektedir.
36MOVİ EVLERİNİN MALZEME KARAKTERİSTİKLERİ NELERDİR?
Movi Mobil evlerinin imalatında kullanılan bütün malzemeler TSE yada uluslararası ISO, DIN standartlarına uygundur. Kesinlikle ekonomi sağlamak adına düşük kaliteli malzeme kullanımı yapılmamaktadır. Amacımız ucuz ürün satmak değildir. Kaliteli ürünlerden oluşan bir konforu düşük kar marjlarıyla size sunmaktır.
37YÜK KONTEYNERİ ile GÜÇLENDİRİLMİŞ HAFİF ÇELİK KONTEYNERLER KARŞILAŞTIRMA
 • Türkiye’ de 2 El pazarında satışı olan yük konteynerleri 20 foot DC ile 40 foot HC ve DC tip konteynerlerdir.
 • 20 foot DC konteynerler 2,40*6,00*2,60 ebatlarında, 40 foot DC konteynerler 2,40*12,00*2,60 ebatlarında ve 40 foot HC konteynerler 2,40*12,00*2,90 ebatlarındadırlar. Yük konteynerlerinin modifikasyonunda genellikle artık yük taşıma vasfını yitirmiş millileştirilmiş ürünler kullanılmaktadır. Prensip olarak sıfır konteynerlerden modifikasyon yapmak mümkün olmakla birlikte ekonomik olmaması sebebiyle gerek Türkiye’ de ve gerekse de Dünyada pek tercih edilmemektedir.
 • Yük konteynerleri güçlü ve ağır çelik yapılarıyla statik açıdan avantajlı ürünlerdir. Fakat aynı zamanda bu yönleriyle 2 El ham satış fiyatları dahi yüksek bedellidir. ( 40 foot HC konteyner ham ağırlığı 4 t. civarındadır. )
 • 2 El yük konteyneri tedariğinde ürünün modifiye edilerek ev üretimine uygun A kategoride olması önem taşımaktadır. Şaseleri darbe görerek yamulmuş ürünlerin kullanılması mümkün değildir.
 • Yük konteynerleri modifikasyon sırasında hata yapılmadıkça içeriye yağmur suyu alma riski olmayan ürünlerdir. Ancak yağmur suyu tahliyesinin ürün üzerinden savaklanarak sağlanması bir dez avantaj olarak görülebilir.
 • Yük konteynerleri taşıyıcı güçlü profiller ve kalın trapezodial sac duvarlardan oluşan izolasyonsuz ürünlerdir. İmalatında kullanılan özel alaşımlı sac metal için en riskli grubu oluşturan deniz suyuna karşı dahi paslanma açısından uzun ömürlüdür.
 • Yük konteynerlerini modifiye ederek projesine uygun hale getirmek ve ayrıca ısı, buhar izolasyonlarını tamamlamak işçilik açısında zahmetli ve malzeme açısından da maliyetlidir. Bu ürün fiyatının güçlendirilmiş hafif çelik konteyner sistemlere göre daha yüksek olmasının bir diğer sebebidir.
 • Yük konteynerleri özgün özellikleriyle mimari konsept olarak endüstriyel tarz dizayn yapmaya müsait yapılar olması çoklukla ana tercih sebebidir.
 • Yük konteyneri genişliklerinin brüt 2,40 mt. olması ve içeride bir karkas yapı oluşturarak ısı izolasyonu yapılması zorunluluğu içeride net 2,23 cm. gibi bir mahal genişliği bırakmaktadır. Bu minimal yaşam tarzına alışkın olmayan kullanıcılar için bir dez avantaj gibi görülmekle birlikte çoklu konteyner sistemleriyle projelendirme yapılarak konteynerlerin birleşim bölgeleri açılıp birleştirilebilir. Bu yolla içeride geniş mekanlar yaratmak yine mümkün olabilmektedir.
 • Güçlendirilmiş Hafif Çelik Konteyner ( GHÇ Konteyner ) sistemi detayları Movi Evleri tarafından oluşturulmuş konteyner yapılardır. Standart konteyner sistemleriyle karşılaştırıldığında 3 kat daha ağır olan bu yapılar taşıma ve kullanma sırasında yapının benzer konteynerlerde olduğu gibi deforme olma riskini sıfıra indirmektedir.
 • GHÇ konteynerler yine standart konteynerlerla kıyaslandığında ısı izolasyonu yönünden çok güçlendirilmiş yapılardır.
 • Yağmur suyu drenajı üst şasesinde aynı zamanda taşıyıcı kiriş görevi gören bükme sac yağmur suyu derelerinden sağlanır. Yatayda toplanan yağmur suları yine aynı zamanda düşey kolon görevi gören kutu kesitli profillerin içerisinden drene edilir.
 • Yağmur suyu derelerinin ve düşeyde drenajı sağlayan kolonların özellikle yapraklardan yılda en az bir kez temizlenmesi gerekir. Yağmur suyunun drenajının sağlanamaması yapının içine su alma riskini doğurabilir.
 • GHÇ Konteyner yapılar tır ile taşımaya uygun boyutlarda üretilmektedir. Genellikle 3 mt. Genişlikte ve 2,80 mt. Yükseklikte üretilmekte olup uzunluklar projeye göre değişen boylarda 10,00 mt.ye kadar olabilmektedir. ( Yükseklik özel talep halinde 3,00 mt.ye kadar çıkarılabilir. ( Burada yapı genişlik ve yüksekliğini Türkiye’ de karayollarında yük taşıma kuralları belirlemektedir. )
 • GHÇ Konteynerler Yük konteynerlerine göre göreceli hafiflikleri ve daha az işçilikle üretilmeleri sebebiyle daha ekonomik ürünlerdir.
 • Ürün niteliklerinin son kullanıcılarca bilinmesi suretiyle nihai tüketici beklentilerine ve tercihlerine uygun konteyner tipinin seçilmesi artık mümkün hale gelebilmektedir.
 • Kendine göre avantaj ve dezavantajları olan bu iki ürün arasındaki tercih artık müşterilerimize ait olacaktır.
   
  Şimdi Arayın